بررسی بازی ABZU,بررسی بازی,معرفی بازی های پلی استیشن,بررسی بازی های پلی استیشن,معرفی بازی ABZU,معرفی بزای های جدید پلی استیشن,

بررسی بازی ABZU

البته شاید اگر هیچگاه دستش به این گنجینه ی خفته نرسد، بهتر باشد. اما دنیای بازی‌های ویدیویی متفاوت است، درآنجا به هرکجا که بخواهی سفر می‌کنی، گاهی قدم برروی قمر اروپا در اطراف سیاره‌ی مشتری گذاشته و گاهی نیز به همراه لارا کرافت ساعتی را به زیر دریا به دنبال گنجینه‌ای می گردید. آب که سرمایه‌ی زیستگاه هر موجود زنده‌ در زمین است، اکنون با نفت و شرایط اقلیمی رو به سیاهی و مرگ می‌رود. مرگی که از مرجان‌های استرالیا گرفته تا نفت‌های خارج شده از نفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی ریخته شده در درون دریا با سرعت اقیانوس‌ها را در می‌نوردد. اما این جهان پر جنب و جوش همچنان جانی در خود دارد و شاید، همین جان باشد که استودیوی جاینت اسکوئید را برای ساخت یک بازی ماجراجویی در اعماق اقیانوس‌ها مشتاق کرده است.

ABZÛ، اولین ساخته جاینت اسکوئید، استودیو تاسیس شده توسط مت ناوا، طراح هنری بازی‌های Flower و Journey، باری دیگر نبوغ یک طراح هنری را نشان می‌دهد که چگونه با هنر می‌توان در صنعت بازی، زیبایی‌ها را به تصویر کشید. ABZU که مخفف دو کلمه AB‌ به معنای اقیانوس و ZU‌ به معنی اکتشاف است و در کلمه «حکمت اقیانوس» معنی می‌دهد، روایتی خطی اما با شیوه‌ای منحصر به فرد را با داستانی متفاوت پیش می‌گیرد، دراین بازی رنگارنگ هیچ گفتگویی در میان نبوده و بازیکنان باید به واسطه حکاکی‌های روی خرابه‌های باستانی مدفون شده در زیر اقیانوس به درک خود از داستان برسند. درکی که هرچند مانند بازی Inside پررمز و راز نیست اما تا حدودی دارای گنگی بوده و می‌تواند دیدگاه‌های متفاوتی را به همراه داشته باشد.

ابزو ترکیبی از یک اسطوره و داستانی در ذهن خلاق مت ناوا است

اما ABZU‌ تنها زاده‌ی ذهن مت ناوا نیست، برای متوجه شدن داستان ابزو باید برگه‌های تاریخ را ورق بزنید و به اسطوره‌های بین‌النهرین بروید. افسانه‌ای که از چشمه‌ای به نام چشمه‌ی زندگی صحبت می‌کند، جایی که افسانه‌های سومری از ایزدی سخن می‌گویند که از آب شیرین آمده و در تقابلی با تیامان زاده‌ی آب شور قرار می‌گیرد. هرچند داستان آبزو تا این حد به میان این افسانه‌ی سومری شیرجه نمی‌زند اما باز هم به وفور شاهد حضور چشمه‌ی زندگی، همان چشمه‌ی نورانی و فوق‌العاده هستیم که اولین هدف شما برای بازگرداندن زندگی خواهد بود. ناوا با الهام از یک داستان افسانه‌ای و برقرار کردن ارتباط میان اسطوره و داستان بازی خود، توانسته تا داستانی باستانی را به شیوه‌ای متفاوت روایت کند.

شما می توانید با مدیتیشن نگاهی به زیست‌بوم اقیانوس بی‌اندازید

گیم‌پلی بازی بسیار مینیمال بوده و دارای ویژگی‌های محدودی است. در زیر آب می‌توانید با فعال کردن وسیله‌هایی شبیه به چراغ غواصی، از میان برخی موانع عبور کنید. گیم‌پلی ABZU در مجموع بسیار ساده است و هیچ المان خاصی را شامل نمی‌شود. شخصیت‌ اول داستان تنها شنا کرده، به تماشای ماهی‌‌ها یا لاکپشت‌های مختلف نشسته و برای بازگرداندن حیات به دنیای تاریک تلاش می‌کند.

با این حال، ABZU‌ یکی از آرامش‌بخش ترین بازی‌هایی است که در چند وقت اخیر تجربه‌ کرده‌ام. یکی از ویژگی‌های دریا، صدای دلنشین حرکت آب است که در زمان تجربه ابزو همواره در حال شنیدن آن هستید. ساخته‌ی جاینت اسکوئید به واقع یک محصول کوتاه است. با تمام وقتی که صرف کشف محیط و گشت و گذار در اقیانوس می‌کنید، این بازی در نهایت ۲ تا ۳ ساعت گیم‌پلی را ارائه می‌دهد. زمانی که بسیار کوتاه بوده و به سرعت به پایان می‌رسد.  بیاید کمی‌هم از ویژگی‌های جانبی بازی صحبت کنیم، ویژگی‌هایی که هرچند کوچک اما دارای بار مفهمومی زیادی هستند. شخصیت‌ اصلی برای بازگرداندن حیات به دنیای مرده زیر آب، سفری کوتاه را هر بار به دنیای به اعتقاد من عرفانی می‌کند، جایی که او از انرژی درونی خود به درون چشمه زندگی یا مایع حیات افزوده و زندگی را به اقیانوس‌ها باز می‌گرداند. جایی که با درک زیبایی‌ها، متوجه اهمیت زندگی زیر دریاها می‌شویم.

 

جاینت اسکوئید برای ساخت ABZU از موتور گرافیکی آنریل ۴ استفاده کرده است

جاینت اسکوئید برای ساخت ABZU از موتور گرافیکی آنریل ۴ استفاده کرده است. یک موتور گرافیکی بسیار قدرتمند که فرصتی فوق‌العاده را برای قرار دادن صدها ماهی مجزا آن هم در یک محیط فراهم کرده است. گرافیک ابزو رنگارنگ و دقیقا آن چیزی است که برای تماشای دنیای زیر آب به واسطه‌ی یک بازی مستقل نیاز داشتیم.

در جریان مراحل به وضوح قادر به تماشای چهار فصل هستید. در حالی که در ابتدا به تماشای دنیایی سرسبز می‌پردازید، با کمی پیشروی رنگ زرد، قرمز و نارنجی سلطه بر دریا را بدست خود می‌گیرند، تفاوتی فوق‌العاده برای نوازش چشم‌های بازیکنان که هرچه بیشتر به آن نگاه می‌کنید به جزئیات و دقت هرچه بیشتر توسعه‌دهندگان پی خواهید بود. دنیای ABZU در طول دو تا سه ساعت روند بازی آنقدر تنوع دارد که از نیاز به تنوع بیشتر در محیط شما را سیراب کند. گرافیک هنری ABZU را می‌توان تلاقی هنر هشتم و سایر حوزه‌های هنر دانست و این بازی به خوبی چشم‌اندازی تازه را از دنیای زیر اقیانوس‌ها ارائه می‌دهد. چشم‌اندازی که مسلما اگر به دست یک استودیوی بزرگ می‌افتاد، ساعاتی بی نظیر را رقم می‌زد. طراحی زیبای مراحل و ایجاد اتمسفری عالی که باعث غوطه‌وری شما در دنیای زیر اقیانوس می‌شود، علی‌رغم ظاهر بسیار ساده شخصیت اصلی داستان برخلاف دقت بالا در طراحی جزئیات ماهی‌ها، باعث خودنمایی گرافیک هنری بازی خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نوزده + 20 =