بررسی بازی Aragami

اکنون با ظهور هرچه بیشتر بازی‌های مستقل،‌ برخی استودیوها نیز سعی دارند تا با محصولات خود به جمع بازیسازان سبک مخفی‌کاری ورود پیدا کنند. یکی از این استودیوها لینس ورکس (Lince Works) است که اخیرا بدون هیچگونه هیاهویی یک بازی تماما مخفی‌کاری را منتشر کرده‌ است. Aragami که پیش‌ از این با نام Twin Souls: The Path of Shadows شناخته می‌شد، بازیکنان را با یک روح انتقام‌جو به نام آرگامی همراه می‌کند.

بررسی بازی Aragami

داستان آرِگامی از سایه‌ای منتهی به نور آغاز می‌شود، جایی که شخصیت اصلی داستان بدون بخاطر داشتن گذشته از جهان پس از مرگ فراخوانده شده و با دختری به نام یامیکو آشنا می‌شود، این آشنایی، در ادامه مکالمه‌ای کوتاه را میان یامیکو و آرگامی، دوشخصیت اصلی داستان رقم می‌زند. به دنبال حمله قوم کایهو به دهکده Nisshoku، کشتاری بی سابقه به راه افتاده و نیشوکو به ورطه نابودی کشیده شده است، به دنبال این اتفاق یامیکو در نهایت موفق می‌شود تا از زندانی که به همراه ملکه در آن حبس شده، با برگزاری یک آئین مذهبی، آرگامی، یک روح انتقام جو را فراخوان کند. وظیفه شما جمع آوری ۶ طلسم (Talisman) در مناطق تحت کنترل قوم کایهو است. البته رسیدن به این ۶ طلسم آنقدرها هم آسان نخواهد بود.

بررسی بازی Aragami

وقایع بازی در نقاط مختلف شهر Kyuryu روایت می‌شود

داستان بازی تنها در «یک شب» روایت می‌شود. زیرا آرگامی ماهیتی سایه‌ای داشته و با طلوع خورشید دیگر قادر به حرکت در زیر نور خروشان آفتاب نخواهد بود. البته نور خورشید تنها دشمن آرگامی نیست. قوم کایهو یا همان ارتش روشنایی برخلاف آرگامی، دارای ماهیت نور هستند. بازی Aragmai را به یک معنی می‌توان تقابل نور و سایه معرفی کرد. سربازان قوم کایهو از سلاح‌های ویژه‌ای ساخته شده از نور استفاده می‌کنند

بررسی بازی Aragami

با توجه به ماهیت سایه‌، تمامی توانایی‌های آرگامی از ویژگی‌های سایه بهره می‌برد. با استفاده از توانایی Shadow Leap باید از میان سایه‌ها عبور کرده و به نزدیک‌ترین فاصله برای از بین بردن دشمنان تلپورت کنید. این توانایی شباهت زیادی به قدرت Blink کرو آتانو در بازی Dishonored دارد و با اولین استفاده به سرعت به یاد حرکت آشنای این شخصیت می‌افتید. اتمام مراحل به دو شیوه کشتار تمامی افراد کایهو یا تمام کردن مرحله بدون کشتن حتی یک نفر قابل انجام است و با توجه به شیوه مورد علاقه خود می‌توانید مراحل را پشت سر بگذارید.  ماهیت سایه آرگامی یکی از محدودیت‌های او در حرکت میان سایه‌هاست،‌ هر یک از توانایی‌های این روح انتقام‌جو مقداری از ماهیت سایه او را کاهش می‌دهد و برای آنکه بتوانید دوباره مهارت‌ها را استفاده کنید،‌ باید مدت بسیار کوتاهی را در سایه پناه بگیرید. استفاده از مهارت ویژه نیز به شدت برای جلوگیری از آسان شدن بازی،‌ محدود شده است و تنها دوبار قادر به استفاده از هر قدرت خواهید بود. با رسیدن به Shrine یا همان زیارتگاه‌های چک‌پوینت می‌توانید مهارت‌های خود را بازیابی کنید.

بررسی بازی AragamiAragami همچنین دارای سیستم ارتقاء مهارت‌ها است. در هر مرحله طومارهایی در نقاط مختلف مخفی شده که باید با جمع‌آوری آنها مهارت‌های خود را افزایش دهید. بدون ارتقاء این مهارت‌ها بازی کمی مشکل می‌شود. یکی از نکات منفی گیم‌پلی عدم قابلیت مبارزه است. با وجود یک شمشیر در دستان آرگامی، بازی از هیچ سیستم مبارزه‌ای استفاده نمی‌کند و توسعه‌دهنده، شما را مجبور به انجام مخفیانه مراحل کرده است. به عنوان مثال، در صورتی که به اشتباه در فاصله نزدیکی از یک دشمن تلپورت کنید، او به سرعت شما را دیده و در کسری از ثانیه مرگ آرگامی را رقم می‌زند. به همین دلیل، همواره باید با دقت فراوان از میان سایه‌ها مسیر خود را به سمت نقاط تعیین شده طی کنید. با آزادسازی مهارت‌های جدید در کنار فراهم آمدن قابلیت یافتن طومارها، ویژگی‌های دیگری مانند استفاده از کونای (چاقوی نتیجا) یا ایجاد سیاه‌چاله‌ای برای از بین بردن دست جمعی دشمنان در دسترس قرار می‌گیرد. دشمنان در صورت مشاهده جسد هم قطاران خود، به سایر سربازان خبر می‌دهند و با وجود عدم قابلیت حرکت‌ دادن اجساد، باید مهارت‌های لازم برای از بین بردن سریع اجساد را ارتقاء دهید.

بررسی بازی Aragami

در کنار قابلیت‌های تهاجمی،‌ آرگامی دارای مهارت‌های دفاعی مانند ساخت یک کاگه (سایه) از خود یا نامرئی شدن به مدت محدود است. این توانایی‌ها به ویژه در مراحل پایانی هرچه بیشتر در انجام مراحل به شما کمک می‌کند. گیم‌پلی آرگامی هرچند دارای ویژگی‌های سرگرم‌‌کننده مانند قابلیت ارتقاء است با این حال، نبود هیچ روش مبارزه‌ای، بازی را به یک ماموریت شدیدا مخفیانه و محدود تبدیل می‌کند. این در حالی است که آرگامی تقریبا از تمامی افسانه‌های نینجا‌ها مانند مخفی شدن در سایه، قافگیری دشمنان و همچنین استفاده از کونای استفاده می‌کند. یکی دیگر از نکات عجیب بازی Aragami،‌ نبود قابلیت پرش است. به دلایلی که در طول داستان اعلام نمی‌شود او قابلیت پرش از روی موانع را ندارد. البته با وجود مهارت Shadow Leap، نبود این ویژگی خیلی احساس نمی‌شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این بازی مخفی‌کاری،‌ وجود حالت چندنفره Co-op است. شما می‌توانید به همراه دوست خود مراحل بازی را انجام دهید که از قضا بسیار نیز سرگرم‌کننده است. استفاده از هدست و هماهنگی کامل با بازیکن دیگر، مخفی کاری در این بازی را لذت بخش می‌کند.

بررسی بازی Aragami

Aragami تنها در طول یک شب روایت می‌شود، به همین دلیل با چشم‌انداز نورانی و تابش نور خورشید همراه نیستیم، همین موضوع کار توسعه‌دهندگان را در پردازش نورپردازی آسان کرده است. محیط‌های مراحل در کنار فضای بیرون در داخل ساختمان‌هایی با شکل و شمایل ساختمان‌های چینی و ژاپنی تنظیم شده و شاهد رنگ‌آمیزی بسیار محدود و تاریکی هستیم. با این حال، محیط و چشم‌اندازِ زیرِ ماهِ Aragami  زیبا طراحی شده است. علی‌رغم وجود چند انیمیشن انگشت‌شمار برای از بین بردن دشمنان،‌ آرگامی همچنان از کمبود انیمیشن‌های بیشتر رنج می‌برد. در طول ۱۰ ساعت بارها و بارها حرکاتِ تکراری به اصطلاح فینیشینگ را مشاهده می‌کنید. گرافیک بازی حالتی فانتزی داشته و بیشتر از بازی‌های ساخته شده برای انیمه‌ الهام گرفته است. هرچند در بیشتر بازی‌های اقتباسی از انیمه مانند ناروتو، شاهد صورت‌های خشک و بی‌روح هستیم. با این حال، Lince Work پا را فراتر گذاشته و اصلا خود را برای دمیدن کمی روح به چهره شخصیت‌ها به زحمت ننداخته است. در حالی که آرگامی اساسا چهره ندارد و صورتش با یک شنل پوشیده شده، حتی تصویر مجازی یامیکو نیز که در نقاط مختلف به ملاقات شما می‌آید بدون هیچگونه تغییری و به صورت ثابت نمایش داده می‌شود.

بررسی بازی Aragami

انیمیشن کشتن دشمنان بعد از مدتی شدیدا تکراری می‌شود

چهره‌های خسته کننده تاثیر بسیار منفی‌ای را در بازی گذاشته است، به شکلی که نمی‌توانید با هیچ یک از شخصیت‌ها و حتی داستان ارتباط احساسی برقرار کنید. البته این تنها نقطه ضعف Aragami نیست، حداقل در بازی‌های ساخته شده از روی انیمه، صداپیشگان شناخته شده‌ای به جمع تیم دوبلور بازی‌ها می‌پیوندند. اما در آرگامی شخصیت‌ها حتی صداگذاری واضحی ندارند. شخصیت‌های اصلی و کلا شخصیت‌های داستان تنها برخی کلمات را به ژاپنی ادا کرده و تنها اسم‌ها را به زبان می‌آورند. بازیکنان تنها قادر هستند تا داستان بازی را با مطالعه متون متوجه شوند. بی اغراق می‌توان گفت صداگذاری شخصیت‌ها در بازی آرگامی نامفهموم بوده و با وجود تنها چند شخصیت محدود، عدم صداگذاری شخصیت‌ها تنها با هدف کاهش مخارج صورت گرفته است. البته نبود صدا برروی تمامی دیالوگ‌ها به ویژه در بازی‌های ژاپنی متن محور امری معمول است؛ ولی بازی آرگامی به هیچ عنوان دارای متون طولانی نبوده و عدم صداگذاری نکته‌ای منفی محسوب می‌شود. صداگذاری برروی اشیاء،‌ مهارت‌ها و سایر ویژگی‌های بازی به صورت مناسبی انجام شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

1 × 4 =