بررسی بازی ++N

بررسی بازی ++N

++N یک بازی در سبک پلتفرمر دو بعدی است که گیمر در آن کنترل یک نینجا را برعهده دارد. این بازی با پلترفرمر‌های بزرگ سال‌های اخیر مثل Ori and the Blind Forest یا آثار دیگر تفاوت‌های زیادی دارد و در آن خبری از داستان غنی یا دنیای پر زرق و برق نیست و سازندگان به نقطه قوت اصلی نسخه‌های پیشین یعنی گیم‌پلی فوق‌العاده وفادار بوده و بازی‌شان را فقط با هدف تمرکز روی این بخش خلق کرده‌اند. به همین دلیل هم در بازی خبری از هیچ روایت داستانی‌ای نیست و فقط در منو قسمتی به اسم داستان وجود دارد که پیشینه‌ای از شخصیت اصلی بازی به ما ارائه می‌دهد؛ کاراکتری که یک نینجا است و توانایی‌های مخصوص این قشر مانند سرعت بالا را دارد و برای بدست آوردن طلا وارد محیط‌های مختلفی می‌شود.

بررسی بازی ++N

بازی در مجموع ۲۳۶۰ مرحله دارد و جالب اینکه تمامی این مراحل را سازندگان به صورت دستی طراحی و تولید کرده‌اند و در آن‌ها از شیوه‌های خلق مراحل تصادفی و شانسی استفاده نشده است

به هر حال بازی‌های ویدیویی با یکدیگر تفاوت دارند و با اینکه نبود داستان شاید یک مشکل در بازی‌ها قلمداد شود، ولی در ++N چنین نیست و واقعا کسی که این بازی را تجربه می‌کند،‌ کم‌ترین توجهی به داستان یا ضعیف و قوی بودن آن نخواهد داشت و در این اثر فقط و فقط گیم‌پلی است که اهمیت بسیار زیادی دارد. در این زمینه بازی دنباله‌رو نسخه‌های پیشین خود است و سازندگان سعی کرده‌اند تا روند بازی را بیش از پیش متنوع‌تر کنند. بازی در مجموع ۲۳۶۰ مرحله دارد و جالب اینکه تمامی این مراحل را سازندگان به صورت دستی طراحی و تولید کرده‌اند و در آن‌ها از شیوه‌های خلق مراحل تصادفی و شانسی استفاده نشده است.

هدف شما در تمامی مراحل بازی ابتدا رسیدن به سوویچ و سپس خارج شده از مرحله است. برای اینکه بتوانید در این مراحل به موفقیت رسیده و از موانع متعدد پیشِ رو سالم عبور کنید، فقط و فقط باید سرعت عمل، دقت و زمان‌سنجی بی‌نقصی داشته باشید. همین مبتنی بودن بر توانایی‌های گیمر یکی از اصلی‌ترین دلایلی موفقیت این بازی است و حتی با اینکه شاید چندین و چند بار مجبور به تکرار مراحل شوید، ولی هرگز حس نخواهید کرد که بازی رفتار نادعادلانه‌ای با شما دارد و دلیل شکست، فقط و فقط ضعف خودمان است.

بررسی بازی ++N

 

اگر بخواهیم ++N را به کسی پیشنهاد کنیم، موسیقی‌های بازی قطعا یکی از ویژگی‌های مثتبی خواهد بود که در تعریف و تمجید‌هایمان باید به آن اشاره کنیم

اگر پس از روز‌ها و شاید ماه‌ها تلاش توانستید تمامی مراحل بخش تک‌نفره بازی را به پایان برسانید و هنوز هم از بازی ++N سیر نشده‌اید، نوبت به تجربه بخش چندنفره این اثر پلترفرمر می‌رسد؛ بخش چندنفره‌ای که البته امکان تجربه آن به صورت آنلاین وجود ندارد و فقط به صورت محلی می‌توان آن را تجربه کرد. بخش چندنفره خود دارای دو حالت مرحله‌ای و رقابتی است؛ در حالت اول می‌توانید مراحل کاملا متفاوتی از مراحل بخش تک‌نفره را به همراه دوستانتان تجربه کنید و در این حالت مجددا شاهد طراحی مراحل بسیار خلاقانه هستیم. برای مثال لزومی ندارد که حتما هر دوی شما تا پایان زنده بمانید و بسیار از معما‌های این مراحل بر این اساس طراحی شده‌اند و برای اینکه بتوانید مراحل را تمام کنید، معمولا لازم است یکی از کاراکتر‌ها خود را فدای دیگری کند. در حالت دوم که هیجان بسیار بالایی هم دارد، می‌توانید مراحل را با حضور نهایتا سه نفر از دوستان‌تان به صورت نوبتی بازی کنید و در پایان هر گیمری که بیش‌ترین امتیاز را کسب کرده باشد، به عنوان فرد پیروز معرفی خواهد شد. با اینکه بخش چندنفره بازی و مخصوصا حالت رقابتی آن عمق زیادی ندارند، ولی قطعا تجربه این بخش در کنار دوستان می‌تواند جالب و هیجان‌انگیز باشد. ولی در این بخش نبود حالت آنلاین موردی است که تا حد زیادی توی ذوق می‌زند.

بررسی بازی ++N

در مجموع ++N یکی از بهترین تجربه‌های پلترفرمری است که می‌توانید این روز‌ها بازی کنید. استودیو متانت با تمرکز روی خلق یک گیم‌پلی عالی و در کنار آن توجه به دیگر المان‌های ریز و درشت، بازی‌ای خلق کرده که می‌تواند ساعت‌ها طرفداران این سبک و عاشقان رکورد‌زنی را سرگرم کند. به‌علاوه با بخش ادیتور بازی می‌توانید خلاقیت خودتان را محک زده و مراحلی خلق کنید که دیگر گیمر‌ها را به چالش می‌کشند. شاید بتوان تنها نقطه ضعف ++N را نبود بخش آنلاین دانست؛ بخشی که اگر در بازی وجود داشت، افراد زیادی به تجربه قسمت چندنفره این اثر ترغیب می‌شدند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

16 − 12 =