بررسی بازی Rive

بررسی بازی Rive

پیش از اینکه سراغ بررسی بخش‌های مختلف بازی برویم، باید بگویم که برای تجربه کردن Rive باید در کنار داشتن هریک از پلتفرم‌های ذکر شده، اعصاب و اراده‌ای بسیار بسیار قوی داشته باشید! البته نه از این نظر که Rive بازی بد و غیرقابل تحملی است، بلکه با یکی از بهترین بازی‌های شوتر-پلتفرمر چند وقت اخیر روبرو هستیم؛ ولی این بازی آنقدر سخت است که در طول تجربه آن بار‌ها و بار‌ها و بارها خواهید مرد و حسابی اعصاب‌تان خورد خواهد شد! داستان Rive در مورد Roughshot است؛ Roughshot یک کاراکتر تا حدودی بی‌فکر است که در فضا با استفاده از سفینه کوچک و عنکبوتی‌شکل خود حرکت کرده و برای پیدا کردن آیتم‌های باارزش به هر جایی که بتواند سرک می‌کشد. دست بر قضا این بار وی وارد یک کشتی فضایی می‌شود که در آنجا با یک ربات زبان‌نفهم و البته بامزه روبرو می‌شود که تصمیم می‌گیرد اجازه ندهد Roughshot از کشتی‌اش خارج شود. پس الان نوبت شما است که با استفاده از راه‌های مختلف برای فرار از سفینه تلاش کنید. راه‌هایی مثل هک کردن قطار یا فرار از دودکش که خب هیچکدام هم سرانجام خوبی ندارند.

اما همین گیم‌پلی سریع و البته سخت، چنان لذت‌بخش است که نمونه مشابه آن را فقط در بازی‌های هم‌سبک کلاسیک که روی کنسول‌هایی چون مگا درایو یا SNES تجربه می‌کردیم به یاد دارم. بازی در لحظات سخت خود آنقدر هیجان‌انگیز می‌شود که نفس را در سینه حبس می‌کنید و فقط با سریع‌ترین سرعتی که انگشتان‌تان اجازه می‌دهند به این طرف و آن طرف پریده و به سمت دشمنان شلیک می‌کنید. البته این وسط ممکن است ناخودآگاه هزار جور شکلک مختلف هم در بیاورید! برای درک بهتر موضوع، اجازه بدهید فقط یکی از صحنه‌های بازی را برای‌تان توصیف کنم. تصور کنید که با شخصیت خودتان خیلی راحت روی یک پلتفرم ایستاده‌اید و به سمت دشمنان که بالای سرتان قرار دارند شلیک می‌کنید و با تعجب به خودتان می‌گویید که چقدر این بخش از بازی راحت است. ولی ناگهان متوجه می‌شوید که همه این چند ثانیه کوتاه آرامش قبل از طوفان بوده و ناگهان پلتفرم زیر پای‌تان کنار رفته و به داخل آب می‌افتید. سپس یک اره بسیار بزرگ هم داخل آب ظاهر می‌شود که دائم از راست به چپ و برعکس حرکت می‌کند و چند برخود با آن کافی است تا تکه‌تکه شوید! پس باید خیلی سریع در آب حرکت کرده و هنگام نزدیک شدن اره از روی آن بپرید. اگر فکر می‌کنید سختی این قسمت به اینجا ختم می‌شود، سخت در اشتباهید! چرا که چهار اشعه لیزر هم ناگهان در فضای بالای آب ظاهر می‌شوند تا اگر یک لحظه در پرش خودتان اشتباه کردید، با آن‌ها برخورد کرده و کشته شوید. باور کنید هنوز هم تمام نشده است! چرا که تعداد بسیار زیادی دشمن از انواع و اقسام هم از بالا به سمت‌تان می‌آیند که تا آن‌ها را نکشته‌اید، نمی‌توانید از این شرایط سختی که گرفتار شدید رها شوید.

اما در عالی بودن Rive، المان‌های دیگری هم دخیل هستند و البته بازی یک سری مشکلات هرچند جزئی هم دارد. اولین المان مثبت بازی در کنار گیم‌پلی آن، جنبه‌های طنز آن است. در بین هیاهوی صحنه‌های درگیری بازی، ثانیه‌هایی پیش می‌آید که شاهد رد و بدل شدن صحبت‌هایی بین شخصیت اصلی و ربات سازنده کشتی فضایی هستیم و این دیالوگ‌ها واقعا می‌توانند شما را وادار به خنده کنند. دلیل اصلی این موضوع هم این است که بازی از زدن کنایه به مشکلات بازی‌های امروزی یا حتی اشاره به دیگر بازی‌های ویدیویی ابایی ندارد. برای مثال در یکی از دیالوگ‌ها و پس از اینکه Roughshot در خروج از سفینه به مشکل می‌خورد، می‌گوید که «حس می‌کنم تو یکی از این بازی‌ها رانر گیر کردم. ولی حیف که بازی خرید درون برنامه‌ای نداره که بتونم فرار رو بخرم» و پس از این دیالوگ بلافاصله ربات ظاهر شده و می‌گوید: «اگه پول خوبی بدی می‌تونم سیستم خرید درون‌برنامه‌ای کشتی رو فعال کنم!». یا در قسمت‌های دیگر شاهد اشاره‌هایی به بازی‌هایی چون Doom و مجموعه‌ای مثل جنگ ستارگان هستیم. ویژگی بارز این المان طنز این است که اولا آنقدر زیاد نیست که دل‌تان را بزند و ثانیا این دیالوگ‌ها دقیقا زمانی گفته می‌شوند که از یک درگیری شلوغ خلاص شده‌اید و هنوز نور‌ها و رنگ‌های مختلف جلوی چشم‌تان هستند و واقعا نیاز به کمی آرامش دارید که از طریق همین صحبت‌ها، به‌خوبی به این آرامش می‌رسید.

در بین هیاهوی صحنه‌های درگیری بازی، ثانیه‌هایی پیش می‌آید که شاهد رد و بدل شدن صحبت‌هایی بین شخصیت اصلی و ربات سازنده کشتی فضایی هستیم و این دیالوگ‌ها واقعا می‌توانند شما را وادار به خنده کنند

اما برگردیم سراغ ویژگی‌های مثبت بازی. یکی از دلایلی که باعث شده Rive تا این حد هیجان‌انگیز باشد و بتوانید از گیم‌پلی آن لذت ببرید، قطعات موسیقی متناسب است. در صحنه‌های شلوغ نبرد موسیقی‌هایی با ریتم تند پخش می‌شود که باعث می‌شود بازی و لذت ناشی از آن به حد دیوانه‌واری برسد. در عوض در صحنه‌هایی که کمی اوضاع آرام‌تر است، قطعات آرامش‌بخشی به گوش می‌رسد که هم تعادل را به بازی و هم به اعصاب و روان شما بر‌می‌گرداند. همچنین جلوه‌های بصری و گرافیکی Rive هم به بهترین شکل ممکن برای یک بازی دو بعدی طراحی شده‌اند. با اینکه گاهی صحنه‌های بازی واقعا شلوغ می‌شوند، ولی حداقل در نسخه پی‌سی که ما بازی را روی آن بررسی کردیم، شاهد هیچ افت فریمی نیستیم. به‌علاوه طراحی محیط‌ها و مراحل و دشمنان واقعا زیبا است و حتی پس‌زمینه محیط هم با اینکه با یک بازی دو‌بعدی طرف هستیم، ولی به خوبی و تا حدودی پرجزییات طراحی شده است. علاوه بر آن، یکی از اصلی‌ترین نقاط قوت بازی، مربوط به تنوع بالای محیط‌های آن می‌شود. در تمام طول بازی، با اینکه در داخل یک کشتی فضایی هستید و خیلی کم بازی در فضا جریان دارد، ولی سازندگان با استفاده از روش‌های دیگر تنوع را به طراحی بازی بخشیده‌اند. به این صورت که در یک مرحله در حال فرار از گدازه‌های آتش هستید و در مرحله‌ای دیگر داخل آب شنا می‌کنید و محیط‌های دیگر هم هریک به نوعی متفاوت از دیگری هستند و هرگز در طول بازی محیط برای‌تان تکراری نمی‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

چهار × چهار =