بررسی بازی The Banner Saga 2

بررسی بازی The Banner Saga 2

داستان خیالی بازی The Banner Saga 2 از فصل ۸ و پس از پایان قسمت اول این سری آغاز می‌شود. پس از حوادثی که در نسخه اول The Banner Saga رخ داد، قهرمانان بازی به پیروزی دست پیدا کردند اما این موضوع باعث نشد تا تاریکی و مصیبت دست از سر دنیا بردارد و موجودی عجیب و عظیم‌الجثه سعی دارد تا هر آن چه که در دنیا باقی مانده را به نابودی بکشد. در شروع فصل دوم بازی The Banner Saga، شما یکی از دو شخصیت بازی را انتخاب خواهید کرد: روک، رییس متواضع قبیله که به یک فرد افسرده تبدیل شده، یا دختر او آلِت، شخصیتی قدرت‌طلب که خواهان رهبری قبیله است. اگر از آن دسته افرادی هستید که این سه‌گانه را از قسمت دوم شروع کرده‌اید، بسیاری از چیزها برای شما گنگ خواهند بود. شما می‌توانید با تماشای ویدیویی که سازنده در ابتدای بازی به شما ارایه می‌دهد، از حوادث گذشته دنیای Banner Saga آگاه شوید. اما اگر از آن دسته اشخاصی هستید که از ابتدای راه سه‌گانه همراه این حماسه بوده‌اید، انتخاب‌های گذشته شما نیز در این قسمت تمام و کمال حاضر خواهند بود. همچنین هر کدام از این دو شخصیت که در انتهای فصل قبل زنده مانده است، شخصیت اصلی بازی شما خواهد بود.

این وظیفه شما است که آن‌ها را مدیریت کنید و به آن‌ها هدف بدهید. مکانیزم بازی به شکلی است که حتی چنین کاری نیازمند فکر و آینده‌نگری است. شما نیاز به سرباز و جنگجو دارید، از طرفی دیگر شما نیاز به اشخاصی دارید که برای شما غذا و مهمات جمع‌آوری کنند. بنابراین باید برابری بین این دو گروه را رعایت کنید. اگر سرباز به اندازه کافی نداشته باشید، در برابر دشمن نیز ضعیف خواهید بود. اگر به اندازه کافی افرادی برای به دست آوردن غذا نداشته باشید، باز هم ضعیف خواهید شد. به خاطر داشته باشید که بخش زیادی از این بازی مربوط به گفت و گوها میان شخصیت‌ها است. عاشقان بازی‌های داستان محور از این بازی لذت فراوانی خواهند برد. دیالوگ‌های جذاب و سپس انتخاب تصمیم مورد نظر یکی از بخش‌های بسیار جذاب بازی به شمار می‌رود. انتخاب‌های شما بسته به نوع شرایط، هر حالتی را شامل می‌شوند. گزینه‌های روی میز شما می‌توانند سخت‌گیرانه اما برای آینده‌ای بهتر باشند، می‌توانند باعث دلگرمی افراد شوند، یا بسیاری موارد دیگر که تعادل خوبی بین درام بازی به وجود آورده‌اند. بر خلاف بسیاری از المان‌های نقش‌آفرینی قسمت قبل، قسمت دوم The Banner Saga سعی دارد تا معنی‌دارتر شوند. مکانیزم بازی جوری پیش می‌رود تا تمام نکاتی که به آن اشاره شده، از خرید مهمات و غذا، انتخاب‌های دیالوگ‌هایی که تاثیر زیادی روی افراد شما خواهند داشت تا بالانس میان جنگجویان و کارکنان و مردم، همه و همه دارای نتیجه باشند.

با این‌که در ابتدای بازی می‌توانید داستان گذشته قسمت اول را به شکلی کوتاه و گذری تماشا کنید، اما The Banner Saga 2 آن طور که باید، به شکلی نیست که بدون تجربه قسمت اول به طور کامل از آن  لذت ببرید. بازی The Banner Saga بسیار روی شخصیت‌ها، سرگذشت آن‌ها، اهداف آن‌ها و به طور کلی روی داستان به شدت تاکید دارد. اگر شما بدون تجربه نسخه اول بازی مستقیما به سراغ نسخه دوم بروید، خیلی از مسائل برای شما گُنگ خواهند بود. در طول بازی با دیالوگ‌هایی رو به رو خواهید شد که مسائل آن فقط در نسخه اول رخ داده است و شما اصلا هیچ چیز از آن نمی‌دانید. وقتی چیزی از آن گذشته ندانید چگونه می‌توان دیالوگ مناسب را انتخاب کنید تا سرنوشتی که انتظارش را دارید برهم نخورد؟ علاوه بر دیالوگ‌ها، شخصیت‌های این بازی بسیار برجسته هستند و شناخت آن‌ها در قسمت اول، لذت تجربه قسمت دوم را چند برابر افزایش می‌دهد. اما اگر آن‌ها را نشناسید و در بازی با آن‌ها رو به رو شوید، کمی رفتار یا صحبت‌های آن‌ها برای شما بی‌معنی خواهند بود.

مراقب باشید! طراحی هنری بازی شما را غرق خواهد کرد

چیزی که  The Banner Saga 2 را علاوه بر داستان جذاب خود بسیار به یادماندنی کرده است، طراحی هنری فوق‌العاده آن است. محال است که شما عاشق بازی‌های ویدیویی باشید و طراحی چشم‌نواز این بازی شما را محو خود نکند. دورنماهای بی‌نظیر، رنگ‌آمیزی‌های جذاب، طراحی شخصیت‌های بسیار متنوع و به یاد ماندنی جزو فراموش‌ نشدنی‌ترین تجارب شما در میان بازی‌های ویدیویی خواهند بود. همچنین موسیقی بازی همراه با این گرافیک بصری بی‌نظیر، مطمئنا شما را بیش از پیش غرق در خود خواهد کرد. اما صداگذاری و صداپیشگی بازی چندان دلچسب نیست. بازی تنها دو راوی دارد و دیگر شخصیت‌ها تنها از طریق زیرنویس با یکدیگر صحبت می‌کنند. اما چنین موضوعی اصلا ذوق و هنر بازی را کور نکرده و حتی می‌توان گفت جذابیت خاصی را به این اثر بخشیده است. البته از یک تیم سازنده سه نفره، انتظار صداپیشگی‌های قوی را نمی‌توان داشت اما موسیقی‌های بازی، هرچند کوتاه، اما با ادغام شدن تصاویری که روی صفحه نمایش خود می‌بینید، به شکل عجیبی جادو کننده هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

چهار × 3 =